Czujnik temperatury

Czujnik temperatury – element pomiarowy temperatury.

Czujnik temperatury (inaczej sensor temperatury) jest podstawowym elementem do pomiaru temperatury cieczy, powietrza, gazów, elementów maszyn i urządzeń. Pomiar temperatura jest podstawowym i najczęstszym pomiarem w środowisku człowieka. Pomiar, regulacja oraz rejestracja temperatury są ścisłe związane z życiem ludzkim. Jest stosowany zarówno w budownictwie, muzeach, stołówkach, audytoriach, salach gimnastycznych, gospodarstwach rolnych, szklarniach (w instalacjach ciepłowniczych, wentylacji i klimatyzacji) jak i w produkcji przemysłowej.

Czujnik temperatury jest podstawowym elementem układu automatyki, współpracuje z innymi urządzeniami jak: mierniki temperatury, regulatory temperatury, rejestratory temperatury. Stosowany jest przy produkcji żywności, hodowli roślin i zwierząt, produkcji energii cieplnej i elektrycznej, produkcji materiałów budowlanych, maszyn i urządzeń.

Mówiąc czujnik temperatury mamy zazwyczaj na myśli czujnik rezystancyjny (inaczej czujnik RTD) lub czujnik termoelektryczny (inaczej termopara). Czujnik rezystancyjny (RTD) mierzy temperaturę poprzez pomiar rezystancji elementu pomiarowego (termorezystora), jest to zazwyczaj czujnik: Pt100, Pt500, Pt1000, Ni100, Ni1000, NTC, lub PTC. Natomiast czujnik termoelektryczny mierzy temperaturę mierząc napięcie generowane przez spoinę pomiarową termopary (składającą się z dwu różnych metali lub stopów). Są to najczęściej czujniki J(Fe-CuNi), K(NiCr-Ni), N(NiCrSi-NiSi) lub czujniki platynowe S(PtRh10-Pt), R(PtRh13-Pt), B(PtRh30-PtRh6).

ACSE sp. z o.o. dostarcza całą gamę czujników z różnymi elementami pomiarowymi, o szerokim zakresie mierzonych temperatur, średnic, długości i rodzajów osłon oraz przyłączy procesowych i elektrycznych. Są to czujniki zakończone przewodem (czujnik przewodowy lub kablowy), głowicą przyłączeniową (czujnik głowicowy), puszkowe (czujnik temperatury otoczenia, czujnik temperatury zewnętrznej, kanałowy czujnik temperatury) lub płaszczowe (wykonane ze specjalnego płaszcza).

Wykonujemy również czujniki temperatury według potrzeb i wzorów przesłanych przez klientów. Nasza wiedza i wieloletnie doświadczenie pozwala na zaproponowanie Państwu najnowszych i najkorzystniejszych rozwiązań do pomiaru temperatury. Proponujemy krótkie terminy dostaw oraz korzystne ceny. Wysoka jakość i niezawodność produkowany czujników sprawiła, że stale poszerzamy krąg odbiorców zarówno w kraju jak i zagranicą.

Możemy zaproponować Państwu najnowsze rozwiązania do pomiaru, regulacji, rejestracji i monitoringu temperatury. Oferujemy również urządzenia do pomiaru innych wielkości fizycznych (wilgotności, ciśnienia, poziomu, przepływu, pH, redox (ORP), konduktancji, itp. Posiadamy w ofercie mierniki tablicowe, regulatory temperatury, rejestratory temperatury oraz szeroką gamę przetworników temperatury, wilgotności, ciśnienia, poziomu, pH, przewodności, itp.

Aby wybrać czujnik temperatury, zapraszamy do zapoznania się katalogiem znajdującym się na naszej witrynie, w dziale ”Czujniki temperatury”.

Zapraszamy do współpracy!